Kolding Netavis

Plads til forbedring for fritidsjobbere i Kolding

Elo Christoffersen
Jobpatruljen. Pressefoto.

Under en tur til Kolding har Jobpatruljen fundet flere eksempler på, at reglerne for unge fritidsjobbere ikke altid bliver overholdt.

Plads til forbedring for fritidsjobbere i Kolding, Den 1. juli besøgte Jobpatruljen Kolding, som en del af en fagbevægelsens informationskampagne, der sigter mod at forbedre forholdene for unge på deres fritidsjob.

Jobpatruljen, administreret af HK og 3F, talte med 16 unge fritidsjobbere under turen.

Laura Rehde Christensen fra HK Sydjylland, der leder den sydjyske del af Jobpatruljen, fortæller i en pressemeddelelse:

-Selvom der var styr på tingene på de fleste arbejdspladser, så fandt vi desværre også en del overtrædelser af reglerne. I Kolding mødte vi f.eks. en ung, som havde fået en arbejdsskade på sit fritidsjob, men den var ikke blevet anmeldt nogen steder.

I Kolding stødte Jobpatruljen på unge, der løftede mere, end reglerne tillader.

-Det handler ikke om at pege fingre, men om at sikre, at alle unge får en god start på arbejdslivet, siger Laura Rehde Christensen.

Jobpatruljen består af grupper af engagerede unge mennesker, der gerne vil bruge en del af deres sommerferie på at forbedre løn- og arbejdsvilkår for andre unge.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

Tagget med:
Del denne artikel