Selvom Bramdrup Kirke gennemgår renovering, er julens ånd intakt i Bramdrupdam. I Forum Kolding samledes familier og venner i dag den 24. december for at nyde en stemningsfuld julegudstjeneste.
Klokken 11 blev dørene åbnet for en særlig børnegudstjeneste arrangeret af sognepræst Anette Rørmose Härle fra Bramdrup Kirke. Julesang, fortællinger om julens budskab og hygge fylde hallen, da 135 børn og forældre var samlet til denne festlige begivenhed.
Senere på dagen, klokken 13, stod sognepræst Lone Vesterdal for den traditionelle julegudstjeneste. Forum Koldings rummelige hal bød velkommen til cirka 150 deltagere, hvor salmetoner og julestemning skabte en hjertevarm atmosfære.
-Det er betydningsfuldt for os at samle vores sognebørn til julegudstjeneste, på trods af vores kirkes renovering. Forum Kolding har åbnet dørene og givet os muligheden for at fejre julen sammen på denne vidunderlige vis, fortæller Anette Rørmose Härle.
Efter endnu en mindeværdig julegudstjeneste i Bramdrupdam forlader både børn og voksne stedet med varme hjerter og den ægte julestemning i kroppen.
Renoveringen af Bramdrup Kirke ventes først færdig i 2026 og kirken ventes klar til, at blive taget i brug første advent 2026.
Se billederne øverst i artiklen…