Skip to main content

Kolding Netavis

Fra ambition til virkelighed: Nu skal børnenes Danmark lykkes

Elo Christoffersen
Vibeke Henriksen (M). Privatfoto.

Læserbrev af Vibeke Henriksen (M), Vonsild/børnehandicaprådgiver.

Det nye regeringsgrundlag sætter en ambitiøs retning for Danmark. Jeg har gennem mere end 20 år arbejdet med mennesker på beskæftigelsesområdet, i socialt arbejde og i dag på børneområdet, og derfor læser jeg naturligvis regeringens ambitioner med både politiske og faglige briller -og særligt kapitlet “Børnenes Danmark” med stor interesse.

Her er ambitionerne høje. Regeringen vil styrke den tidlige indsats, forbedre børns trivsel, skabe bedre samarbejde omkring familier med komplekse udfordringer og investere markant i børn og unge.

Det er ambitioner, jeg kan genkende behovet for fra min hverdag.

I mit arbejde møder jeg familier, der kæmper med langt mere end papirarbejde og regler. Det kan være børn med handicap, psykiske udfordringer eller familier, som gennem længere tid har været presset af sygdom, mistrivsel eller sociale problemer. Fælles for mange er, at de ofte oplever et system, hvor hjælpen findes, men hvor vejen til den kan være lang og vanskelig at navigere i.

Samtidig møder jeg dygtige og engagerede medarbejdere på tværs af velfærdsområderne. Medarbejdere, som hver dag gør deres bedste for at hjælpe børn og familier videre. Men som også arbejder i systemer, hvor opgaverne er mange, og hvor koordinering mellem myndigheder og fagområder kan være en udfordring.

Derfor hæfter jeg mig særligt ved regeringens forslag om en mere sammenhængende indsats for familier med alvorlig mistrivsel og langvarigt skolefravær. Ambitionen om én samlet plan og en tydelig tovholder omkring familien er et vigtigt skridt i den rigtige retning.

For når børn mistrives, passer problemerne sjældent ind i én kasse. Derfor skal hjælpen heller ikke gøre det.

Jeg ser også positivt på ambitionerne om styrkede dagtilbud, bedre normeringer og investeringer i folkeskolen. De første år i et barns liv har afgørende betydning, og jo tidligere vi sætter ind, desto større er muligheden for at forebygge alvorlige problemer senere.
Et regeringsgrundlag løser naturligvis ikke udfordringerne fra den ene dag til den anden. Men det sætter en retning.

Nu begynder det vigtigste arbejde: at omsætte ambitionerne til konkret handling, der kan mærkes af børnene, familierne og de medarbejdere, som hver dag står midt i virkeligheden.

Hvis vi lykkes med det, investerer vi ikke kun i vores børn. Vi investerer i Danmarks fremtid.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET:
Del denne artikel