Kolding Netavis

Nyt trailcenter er indviet

Elo Christoffersen
Sรธren Rasmussen (DF) klippede den rรธde snor til Trailcenteret i Seest og Birgitte Kragh klippede snoren til det nye MTB spor. Privatfoto.

Kolding har fรฅet et nyt mรธdested for aktivt udeliv. Tirsdag blev trailcenteret i Seest, et nyt mountainbike-spor og nye trรฆningsfaciliteter i Hylkedalen, officielt indviet.

Det nye trailcenter i Kolding ligger i Seest Idrรฆtspark pรฅ kanten af Hylkedalen og fungerer som porten til Hylkedalens stier og aktive naturoplevelser.

Her kan bรฅde idrรฆts- og motionsaktive brugere og dem, der blot รธnsker at nyde naturen, mรธdes, faฬŠ information om ruter og stier, sรธge ly, klรฆde om, benytte toilettet, varme op og runde af.

Indvielse begrรฆnset til indbudte gรฆster

Indvielsen af trailcenteret har ladet vente pรฅ sig pรฅ grund af COVID-19 pandemien, og var af samme รฅrsag begrรฆnset til en mindre kreds af indbudte gรฆster.

Men det gjorde ikke glรฆden over det nye Trailcenter mindre hos formand for Idrรฆts- og Fritidsudvalget Sรธren Rasmussen.

-Vi har ganske vist ikke fรฅet den folkefest, vi havde drรธmt om. Men med Danmarks fรธrst trailcenter, har vi fรฅet et fantastisk mรธdested, der er klar til at tage i mod en masse brugere, der har lyst til at benytte de nye muligheder for trรฆning i Kolding, siger Sรธren Rasmussen i en pressemeddelelse.

Selv om det seneste รฅrs tid har vรฆret prรฆget af forsamlingsforbud og lukkede idrรฆtsfaciliteter, har trailcenteret ikke ligget stille hen imens. Over vinteren har brugerne i hรธj grad taget de udendรธrs trรฆningsmuligheder omkring centeret til sig.

Nye faciliteter er en del af nyt klimatilpasningsprojekt

Ogsรฅ formand for Plan-, Bolig- og Miljรธudvalget Birgitte Kragh er begejstret over de nye muligheder, som Trailcenteret og de nye faciliteter giver for at opleve Hylkedalen.

-Trailcenteret har en helt unik beliggenhed her tรฆt pรฅ det smukke istidslandskab omkring Hylkedalen, og sammen med de nye trรฆningsfaciliteter og nye stier, giver det et stort potentiale for at komme ud og nyde naturen i dette omrรฅde, siger Birgitte Kragh.

Udvalgsformand Birgitte Kragh indvier MTB-spor og trรฆningsfaciliteter pรฅ kanten af Hylkedalen, flankeret af OCR-lรธber Morten ร˜rnstrup og Martin Opauka, formand for Trailbuilders Kolding. Begge har lagt frivillige krรฆfter i udviklingen af faciliteterne. Pressefoto.

Om kort tid gรฅr BlueKolding og Kolding Kommune i gang med et nyt klimatilpasningsprojekt i Hylkedalen ved Seest Mรธlleรฅ. Midlerne til mountainbikesporet og de nye trรฆningsfaciliteter i Hylkedalen er anlagt for midler fra netop dette projekt.

Det er Miljรธministeriets Synergipulje, der er oprettet for at sikre, at klimatilpasningsprojekter i hele landet skaber synergi ved at รธge naturvรฆrdierne samt skabe rekreative faciliteter, der giver adgang og oplevelser i naturen.

Trailcenteret er som tidligere omtalt her i netavisen nomineret til prisen som ร…rets Idrรฆtsbyggeri i 2021. Lรฆs mere herโ€ฆ

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel