Dygtige elever fra Hansenberg blev hyldet på Koldinghus.
Medaljer og legater uddelt på Koldinghus: 19 talenter fra hele landet blev hyldet ved en ceremoni på Koldinghus, hvor de modtog Hansenberg-medaljen og et legat på 5.000 kroner. Medaljerne gives til elever, der har udmærket sig ved at afslutte deres uddannelse på erhvervsskolen Hansenberg eller Hansenberg Tekniske Gymnasium med topkarakterer eller andre flotte resultater.
En af modtagerne, Marie Vittrup fra Hejls, blev student sidste år og fortæller, at medaljen betyder meget for hende. Hun har siden arbejdet som lærervikar og frivillig i både Vietnam og Østafrika, hvor hun også besteg Kilimanjaro. Marie planlægger at læse medicin i fremtiden.
Klejnsmed Jakob Østergaard Nielsen fra Sjølund modtog også medaljen. Han vandt DM i Skills 2024 og har repræsenteret Danmark ved WorldSkills og EuroSkills. Jakob starter til september på maskiningeniøruddannelsen og håber, at hans baggrund som faglært vil styrke hans karriere.
Ved ceremonien holdt Koldings borgmester Jakob Ville (V) og Hansenbergs direktør Morten Kaj Hansen taler, og borgmesteren stod for overrækkelsen af medaljer og legater.
Se billederne øverst i artiklen…





