Lรฆserbrev af Karina Adsbรธl (DF), medlem af Folketinget, Koldingvej, 6580 Vamdrup.
En skoleleder fra Vejen pรฅ Grรธnvangskolen tog en rigtig god beslutning, da han afviste en niqabklรฆdt kvinde i at mรธde skolens รฆldste elever.
Kvinden var en af to unge kvinder fra organisationen ‘Kvinder i Dialog’, og de var mรธdt op pรฅ Grรธnvangskolen for at holde et foredrag for nogle elever om, hvordan det er at vรฆre muslimsk kvinde i Danmark.
Men det gรฅr jo ikke, at man ikke overholder landets love. For det er ulovligt at bรฆre niqab. Det vedtog Folketinget sidste รฅr med Dansk Folkeparti i spidsen.
Personligt synes jeg ogsรฅ, det er en smule underligt at kalde deres organisation for Kvinder i Dialog, nรฅr man render rundt i et stort telt, og man er fuldstรฆndig tildรฆkket.
Det viser en tillukkethed, nรฅr man ikke kan se en persons ansigt, og i min verden fremmer det ikke god dialog, at kvinder dรฆkker sig til.
Det hรธrer ganske enkelt ikke hjemme i Danmark.