Læserbrev af Kalle Busch, Kolding / sekretær i Faglige Seniorer (Kolding Lokalforening).
Onsdag den 10. september blev startskuddet til et nyt samarbejde mellem Faglige Seniorer og Frivillig Kolding, da vi afholdt det første Café Event i husets hyggelige rammer nede i det gamle posthus på Banegårdspladsen.
På programmet stod et foredrag med tidligere kriminalassistent og lokalpolitiker Tom Skovgård, der med sit oplæg “Den rene, skære og pure SANDHED” tog os med bag facaden af et liv i politiets tjeneste.
Med humor, alvor og et skarpt glimt i øjet delte Tom ud af sine 37 års erfaring – fyldt med menneskelige møder, pudsige episoder og tankevækkende indsigter. Publikum fik lov til at trække et nummer op af hans gamle politikasket, og dermed bestemme hvilken sag han skulle berette om. En levende og interaktiv foredragsform, som vi arrangører kun være tilfredse med.
Fremmødet var ikke stort i antal, men kvaliteten af deltagerne var til gengæld imponerende. Der blev lyttet, grinet og stillet spørgsmål – og husets brugere ydede en uvurderlig hjælp med både praktiske opgaver og god stemning.
Dog må vi med et smil erkende, at enkelte af husets brugere godt kunne have holdt deres pause et andet sted, hvor højlydt tale ikke forstyrrede foredraget – men så var det heller ikke værre. Det hele blev taget med godt humør, og stemningen var i øvrigt både varm og imødekommende.
Vi glæder os allerede til næste Café Event, som finder sted tirsdag den 8. oktober kl. 11:00–14:00, hvor vi får besøg af De Viseglade. Her står den på fællessang, gamle viser, revyklassikere og nyere sange – alt sammen støttet af Nordea Fonden. Det bliver en fornøjelig senformiddag med fællesskab, musik og hygge, og alle er hjerteligt velkomne. Find arrangementet på Faglige Seniorer dk. under aktiviteter og Kolding Kommune. Eller i vores nyhedsbrev fra Brian og Susanne som udkommer hver onsdag.
Tak til alle, der bidrog til en vellykket debut – for os arrangører og ikke mindst for Tom Skovgård. Vi glæder os til at se jer igen.
