Kolding Netavis

En almindelig forbrugerrepræsentant: For miljøet og vores kloaksystemer

Elo Christoffersen
Kent Aggerholm. Privatfoto.

Læserbrev af Kent Aggerholm, Skovbrynet 18A, 6580 Vamdrup.

Jeg stiller op som forbrugerrepræsentant til BlueKoldings valg – ikke som politiker, men som helt almindelig borger her i Kolding Kommune. Jeg har ingen baggrund i hverken lobbyisme eller politik, men jeg brænder for, at vores fælles infrastruktur, herunder kloaksystemerne – bliver taget meget mere alvorligt.

Vi ved alle, at mange steder i kommunen trænger kloaksystemerne til en kærlig hånd. Det gælder ikke mindst i Vamdrup, hvor en sanering har været på tale længe. Jeg bor selv i byen, og borgerne i byen er klar – men handlingen mangler. Det er ikke holdbart – hverken for miljøet, for grundvandet eller for os som forbrugere.

Sanering af kloakker handler ikke bare om rør i jorden. Det handler om at passe på vores fælles natur, sikre en bæredygtig fremtid og skabe værdi for de penge vi hver især betaler til vores forsyningsselskab.

Jeg stiller op, fordi jeg ønsker mere handling – og fordi jeg tror, at vi som almindelige forbrugere skal have en stemme i beslutningerne.

Stem gerne på mig inden d. 16/6 til forbrugervalget hos BlueKolding, hvis du ønsker en repræsentant, der taler med hjertet og med fokus på det, der virkelig betyder noget: miljø, ansvar og fremdrift.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Så får du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel