Skip to main content

Kolding Netavis

Børnene i Kolding fortjener mere end 0,35 stilling

Elo Christoffersen
Iben Lehmann Rasmussen (SF). Privatfoto.

Læserbrev af Iben Lehmann Rasmussen (SF), borgmesterkandidat & gruppeformand, Vestervang 27, 6000 Kolding.

Regeringens udspil om 1300 flere pædagoger til 4000 daginstitutioner lyder umiddelbart godt – men i gennemsnit svarer det til 0,35 stilling pr. institution. Det er svært at kalde et kvalitetsløft. Snarere en ringe trøst.

Jeg glæder mig over hvert eneste ekstra par hænder. Men i Kolding – som i resten af landet – er der brug for mere end symbolpolitik og valgkampstricks. Børnene fortjener ordentlighed, nærvær og kvalitet hver eneste dag.

Hvis vi vil have stærke daginstitutioner, kræver det:

  • at vi uddanner flere pædagoger, ikke bare flere hænder
  • at vi forbedrer arbejdsmiljøet, så dygtige pædagoger bliver i faget
  • at vi åbner flere veje ind gennem meritpædagog-uddannelsen
  • at vi gør det lettere for tidligere pædagoger at vende tilbage

Det er det lange, seje træk, som både SF og BUPL har arbejdet for – og som vi skal blive ved med at insistere på. For i sidste ende handler det ikke om valgkamp. Det handler om mennesker. Og mennesker skal behandles ordentligt.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: