Der er kommet en ny medejer og udvidelse for køkkenfirmaet Nettoline.
Overtager køkkenfirma i Kolding: Der sker spændende ting i køkkenfirmaet Nettoline med adresse i Øster Vedsted. Benny Kristensen fra Skodborg har købt sig ind som medejer i Nettoline Ribe. Samtidig overtager Nettoline Ribe forretningen Nettoline Kolding, skriver netavisen migogvejen.
Det sker som led i et planlagt generationsskifte, forklarer de tre ejere af Nettoline Ribe: Benny Kristensen, Helle Nørgaard og Aase Frandsen. Helle og Aase startede for 11 år siden Ribe Køkkencenter, som i dag hedder Nettoline Ribe.
Efter overtagelsen af forretningen i Kolding bliver Benny Kristensen butikschef i Kolding, mens Aase Frandsen hovedsageligt bliver i Ribe, og Helle Nørgaard vil arbejde i begge forretninger.
-Benny har været ansat i Ribe i et år, og det har hele tiden været planen, at han skulle blive medejer som en del af generationsskiftet, fortæller Aase Frandsen til migogvejen.
Helle Nørgaard tilføjer, at de ikke ville gå glip af muligheden for at overtage forretningen i Kolding:
-Vi mener, det er det rette tidspunkt, og vi tror på, at vi kan få gode synergieffekter af at samle de to butikker. Nu dækker vi både øst- og Vestjylland, hvilket giver os flere muligheder for at udvide vores marked.
Nettoline tilbyder alt til køkkener – lige fra håndtag til komplette køkkener inklusiv hårde hvidevarer.
-Vi har kunder i mange kategorier – fra dem, der selv vil samle køkkenet, til dem der ønsker et komplet opsat køkken. Her samarbejder vi med lokale håndværkere, forklarer Aase.
Gennem årene har Nettoline Ribe leveret køkkener til Grønland og over hele Danmark.

