Skip to main content

Kolding Netavis

Mand fundet alvorligt kvæstet: Nu er han død

Elo Christoffersen

Mand er død af sine kvæstelser efter overfaldet 4. februar, hvor han blev fundet på grunden hos Velux på Platinvej i Kolding.

En 33-årig mand er død som følge af kvæstelser, han pådrog sig natten til den 4. februar i Kolding. Manden blev fundet alvorligt tilskadekommen på arealet hos Velux på Platinvej, men døde først fredag den 20. februar. Det oplyser Sydøstjyllands Politi.

Sydøstjyllands Politi efterforsker sagen og beder fortsat om hjælp fra offentligheden for at finde ud af, hvordan manden kom til skade. Politiet opfordrer især vidner, der har set manden i tidsrummet fra kl. 01.00 til 03.00 natten til den 4. februar, til at henvende sig. Det gælder også, hvis man har set ham andre steder i Kolding end på Platinvej.

SF Kolding

Manden var iført mørke bukser og en mørk hættetrøje.

Politiet opfordrer desuden borgere til at gennemgå videoovervågning fra biler og ejendomme i området omkring Platinvej for mulige optagelser.

Hvis du har oplysninger om sagen, bedes du kontakte Sydøstjyllands Politi på telefon 114.

Stig Rossen Julekoncert 2026
Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: