En 25-รฅrig mand fra Rรธdovre er ved Retten i Esbjerg blevet idรธmt ni mรฅneders fรฆngsel for bedrageri og databedrageri efter at have narret 15 รฆldre borgere.
Manden udgav sig for at vรฆre bankmand og fik de รฆldre til at udlevere kreditkort, koder, kontanter og smykker under pรฅskud af mistanke om misbrug pรฅ deres bankkonti. Han hรฆvede herefter penge fra de รฆldres konti ved forskellige pengeautomater, hvor han fik fat i omkring 360.000 kroner. Det oplyser Syd- & Sรธnderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
-En grundig efterforskning har fรธrt til dom i denne alvorlige sag, hvor manden har udnyttet de รฆldre borgeres tillid. Det er essentielt, at vi kan stole pรฅ vores banker, og det er derfor tilfredsstillende, at retten har anerkendt sagens alvor, fortรฆller anklagerfuldmรฆgtig Katrine Tranekjer.
Bedragerierne fandt sted i Varde- og Esbjergomrรฅdet samt i byer som Jels, Kolding og Aalborg.
Manden har vรฆret varetรฆgtsfรฆngslet siden den 6. februar 2025, erkendte sig skyldig og udbad sig betรฆnkningstid i forhold til at anke dommen. Han blev lรธsladt efter dommen, hvilket anklagemyndigheden har kรฆret til Landsretten.