Sydøstjyllands Politi gennemførte færdselsindsats i Kolding med flere sigtelser.
Endnu en omfattende færdselsindsats i Kolding: Mandag gennemførte Sydøstjyllands Politi en omfattende færdselsindsats i Kolding i løbet af eftermiddag og aften. Cirka 90 køretøjer blev rutinemæssigt standset forskellige steder i byen, hvilket resulterede i en række sigtelser:
- 2 sigtelser for spirituskørsel
- 1 sigtelse for kørsel i narkopåvirket tilstand
- 1 sigtelse for kørsel uden førerret
- 10 sigtelser for hastighedsovertrædelser – heraf 3 med klip i kørekortet
- 8 sigtelser for brug af håndholdt mobiltelefon under kørsel
- 1 sigtelse for overtrædelse af vigepligtsbestemmelser
- 1 sigtelse for overtrædelse af registreringsbekendtgørelsen
- 1 sigtelse for nægtelse af oplysningspligt
- 2 sigtelser for ikke at medbringe kørekort
- 3 sigtelser for at køre uden hjelm på løbehjul
Derudover blev der allerede om morgenen kl. 08.14 – uden for tidsrummet for den målrettede indsats – standset et køretøj i Kolding, hvor føreren blev sigtet for kørsel i narkopåvirket tilstand.
Sammenlagt blev der på en helt almindelig mandag i Kolding sigtet:
- 2 bilister for spirituskørsel
- 2 bilister for kørsel i narkopåvirket tilstand
Vicepolitiinspektør Arno Rindahl Petersen fra Sydøstjyllands Politi understreger vigtigheden af at undgå kørsel i påvirket tilstand:
-Når vi på en almindelig hverdag kan konstatere både spiritus- og narkokørsel flere gange på samme dag, viser det, at der fortsat er behov for målrettede indsatser. Kørsel i påvirket tilstand bringer ikke blot føreren selv, men også uskyldige medtrafikanter i fare. Det tager vi meget alvorligt, fortæller vicepolitiinspektør Arno Rindahl Petersen i et opslag på Sydøstjylland Politis Facebook-side.
Sydøstjyllands Politi planlægger at fortsætte med trafikkontroller for at sikre trygge og sikre forhold i trafikken i hele politikredsen.


