Skip to main content

Kolding Netavis

Vandet ind i Kolding på den gode måde

Elo Christoffersen
Gert Helenius (R). Privatfoto.

Læserbrev af Gert Helenius (R), Dalby / byrådskandidat.

Detailhandlen i Kolding kæmper, som mange andre steder. Butikker lukker, og mange oplever bymidten som ensidig. Heldigvis er der besluttet et flot projekt med udvikling af bymidten med nye opholdsmuligheder og attraktioner.

Det kan vi give ekstra styrke ved at åbne en passage fra gågaderne til inderhavnen – og omdanne trafik og støj til levende, attraktive byrum med vand, handel og ophold. Det samme med åen.

Erfaringer viser, at byer, der har revitaliseret deres vandnære områder, har fået både økonomisk og social gevinst. En stærk fællesnævner er nærhed til vandet – kombineret med fleksible byrum, hvor handel, caféer, boliger kultur og leg går hånd i hånd.

Bymidten skal ikke være en kulisse, men et aktivt rum – med promenader, siddemuligheder, aktivitet og udsyn. Den skal være tilgængelig, tryg og levende. Rummene skal støtte rekreation, caféer og pop-up events. Det giver liv og får byens borgere til at samles.

Så lad os gå imod strømmen og udvide vores byliv. Etablere en sammenhængende gangforbindelse fra handelsgader til inderhavn, hvor mennesker møder vandet direkte. Skabe blandede funktioner – caféer, små butikker, kultur og rekreative områder mellem byen og havnen. Udvikle fleksible opholdsrum: Trin, platforme og pladser, der kan indrettes til markeder, udstillinger eller koncerter. Sørge for belysning, siddepladser, adgang for alle aldersgrupper og aktiviteter, der tiltrækker mangfoldighed.

Vi har en historisk midtby og en havn med rekreative muligheder. Lad os invitere vandet ind på den gode måde og give bymidten ny livskraft – til gavn for borgere, handel og kultur.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: