Skip to main content

Kolding Netavis

Når man ikke er belastet af viden

Elo Christoffersen
Rikke Werner Kruse (V). Privatfoto.

Læserbrev af Rikke Werner Kruse (V), Kolding / byrådskandidat & Helene Baarup-Christensen (V), Christiansfeld / byrådskandidat.

Når Christina Foldager som helt ny politiker kritiserer byrådsmedlemmerne for deres siddende periode, kritiserer hun jo også sin egen borgmester og partifælle. Når hun siger at Kolding vil noget nyt og borgmesteren står som nummer 2. på deres valgliste, hvori består så det nye hos de Konservative?

Alle ved, at jo mindre indflydelse man har, jo mere kan man love dem der lytter.

Alle voksne mennesker ved også, at alle voksne mennesker skuffer over tid! Er man derimod en ubeskrevet og uvidende ny politiker, kan man faktisk gå ud og love guld og grønne skove og gader der flyder i mælk og honning.

Er man aktiv byrådspolitikker og har siddet med ved bordet når gode planer skulle realiseres, så kender man vilkårene der kan besværliggøre realiseringen.

Så når en ny konservativ kandidat går ud og lover boliger på havnen, flere penge til skoleområdet, en klimabro, vil vi bare sige, – husk også at fortælle lytterne at lovgivningen trumfer alt, at budgettet for 2026 er vedtaget, og alt kræver et flertal i byrådet, så der kan ikke gives garantier for noget.

Alle der stiller op, nye og gengangere vil Kolding det bedste ud fra deres politiske ståsted. Så når man står udenfor og kritisere dem der har siddet ved roret og er ansvarlige for hvor Kolding står nu, så skal vi huske at det er en gratis omgang, og man kan nemt komme til at pynter sig med lånte fjer.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: