Læserbrev af Daniel Lyngsø Olesen, Sjølund/medlem af Dansk Folkeparti Kolding.
Det er trist at se, hvordan flere og flere butikker lukker i midtbyen. Gader, der før var fyldt med liv, mennesker og handel, virker nu tomme og stille. Det er en udvikling, der bør bekymre os alle.
Når butikker forsvinder, mister byen ikke kun arbejdspladser og indtægter – vi mister også fællesskab, oplevelser og identitet. En levende midtby er ikke kun et sted, hvor vi handler; det er et sted, hvor vi mødes, hvor kulturen lever, og hvor byen har sin puls.
Der er mange grunde til udviklingen. Nethandel vokser, huslejerne er høje, og det kan være svært for små butikker at konkurrere. Men det betyder ikke, at vi bare skal acceptere, at midtbyen langsomt tømmes.
Vi er nødt til at handle. Jeg mener der skal være flere arrangementer, som trækker folk ind til byen. Jeg glæder mig over at der over de kommende år, investeres massivt i forskønnelse af midtbyen og mere grønt. Jeg tror at kombinationen at flere arrangementer, forskønnelse og langt mere grønt, vil gøre det mere attraktivt at etablere f.eks. caféer og restauranter. Jeg håber også at der omsider kommer gang i Riberdyb/Holmsminde projektet, med både grønt, boliger og f.eks. caféer, som alt sammen giver mere liv og omsætning.
Men ansvaret ligger ikke kun hos politikerne. Vi som borgere har også en rolle. Hvis vi ønsker en levende midtby, må vi bruge den. Handle lokalt, støtte de små butikker og vælge byen til frem for de hurtige løsninger på nettet.
Midtbyen er hjertet af vores by. Hvis det stopper med at slå, mister vi noget, der ikke kan erstattes.
Lad os gøre noget, før det er for sent.
