Befolkningsudviklingen i Lunderskov vil storme frem. I hvert fald, hvis prognoserne for de kommende รฅrs udvikling holder stik. Og det betyder blandt andet, at byens skole kan komme i pladsnรธd.
Prognoserne for befolkningsudviklingen i Lunderskov, og nรฆrmeste omegn. Det, der i dag kaldes for Kongsbjergskolens skoledistrikt, fortรฆller, at indbyggerantallet i omrรฅdet vil stige med i omegnen af 1000 indbyggere frem til รฅr 2030. Det betyder, at der sรฅ vil vรฆre 4.437 indbyggere i byen, skriver netavisen Sebro Press.
Og sammenlignet med de to รธvrige centerbyer i Kolding Kommune, Vamdrup og Christiansfeld ligger Lunderskov dermed helt i front. Mens stigninger for Lunderskov anslรฅs til 30 procent inden for perioden. Sรฅ viser tallene ti procent for Vamdrup og bare fem procent for Christiansfeld.
Lederen pรฅ Kongsbjergskolen, Wilhelm Hallum, gรธr opmรฆrksom pรฅ, at holder prognoserne, sรฅ kommer der snart til at mangle plads pรฅ Kongsbjergskolen, og en udvidelse bliver nรธdvendig.
Det gรธr det, fordi prognoserne ogsรฅ viser, at nye tilflyttede til byen for en stor del vil vรฆre bรธrnefamilier. Men ogsรฅ antallet af รฆldre forventes ogsรฅ at stige meget i de kommende รฅr.
Hvad angรฅr tilflytningen af nye borgere til Lunderskov peges der pรฅ de nye udstykninger af attraktive boliger i de nye boligkvarterer, som hastigt skyder op i omrรฅderne vest for Sortebjerg nรฆr Dollerup-sรธerne. Men andre nye tiltrรฆkkende udstykninger er pรฅ vej rundt om i byen.
At flere รฅbenbart vil vรฆlge at bo i Lunderskov skyldes ikke mindst byens centrale beliggenhed nรฆr Esbjergmotorvejen, og at der er sรฆrdeles gode togforbindelser i tre retninger. Samt at byen kan byde pรฅ en smukt kuperede natur.