Læserbrev af Jørn Dohrmann (Borgernes Lokalliste, Liste J), Fovslet / byrådskandidat.
Kolding skal fortsat være en kommune i vækst – og det kræver, at vi udvikler flere attraktive boligområder, hvor både børnefamilier, unge og seniorer kan trives. Når der planlægges nye boligområder, bør der tænkes helhedsorienteret: der skal være adgang til daginstitutioner, skoler og gode idrætsfaciliteter. Samtidig skal naturen være tæt på – både skov og vand gør områderne mere attraktive og giver livskvalitet for beboerne.
Det er også vigtigt, at indkøbsmulighederne ikke ligger for langt væk, så hverdagen hænger sammen for familierne. Og når vi planlægger, skal vi huske seniorerne – moderne seniorboliger med gode fællesfaciliteter kan være med til at skabe liv og sammenhæng i lokalområderne. Samtidig bør udviklingen ikke kun ske i Kolding by.
De mindre centerbyer i kommunen skal også mærke væksten, så hele kommunen får gavn af nye tiltag. På den måde kan vi sikre balance, bosætning og fællesskab – i hele Kolding Kommune.
