Skip to main content

Kolding Netavis

Ken Nissen tilbage som lovens vogter

Svend Erik Brodersen
Ken Nissen i sit kontor i Arena Syd i Vamdrup. Foto: sebro-press.

Ken Nissen er tilbage som lovens vogter i Vamdrup-Lunderskov-området.

Ken Nissen tilbage som lovens vogter: Efter en tur over Christiansfeld, til Qaqortoq i Grønland og færdselspolitiet i Vejle, er Ken Nissen nu tilbage som lovens vogter i Vamdrup-Lunderskov-området. Og det er med fast træffetid hver torsdag fra klokken 14 -17 på nærpolitikontoret i Arena Syd Idrætsvej 3 i Vamdrup. Det skriver Netavisen Lokal.

Men tro nu ikke, at han kun er i området inden for dette tidsrum. Hovedparten af hans arbejdstid foregår nemlig på forskellige tidspunkter med forskellige politimæssige opgaver her i lokalområdet, som strækker sig i syd fra landsbyen Fovslet, via centerbyerne Vamdrup og Lunderskov, til landsbyen Jordrup i nord.

SF Kolding

Mange opgaver i aftentimerne

Og det er ikke kun et syv til fire job af være landbetjent. Mange af opgaverne ligger nemlig i aftentimerne, og det betyder, at han også på de såkaldte skæve tidspunkter vil holde øje med, hvad der sker på hans vej rundt om i området. Han bebuder: konstaterer han lovovertrædelser på sin vej, vil der straks blive grebet ind. Og han har fx et godt øje til ulovlige og støjende knallerter og motorcykler, samt til andre motorkøretøjer, som ikke holder sig inden for lovens rammer.

Endvidere er han med efterforskningen af indbrud med videre. Og er der borgere, som ikke har betalt lovpligtige forsikringer, eller som er udeblevet fra retsmøder eller fra andre aftaler med myndighederne, vil de også få besøg af ham.

Ken Nissen fortæller til Netavisen Lokal, at han helt som sædvanligt satser på være synlig i området med sin tilstedeværelse. Det enten i bil, på motorcykel eller på cykel, hvor han også vil være behjælpelig med rådgivning og vejledning til borgerne.

Jobbet som landbetjent her i området, indebærer også deltagelse i et antal weekendvagter med politistationen i Kolding, som udgangspunkt. Men den lokale politimand fortæller, at når forholdende tillader det, så vil patruljekørslen i weekenderne også i så stor udstrækning som mulig blive lagt her i lokalområdet.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: