Skip to main content

Kolding Netavis

Ikke mere opgivenhed

Elo Christoffersen
Søren Rasmussen (DF). Privatfoto.

Læserbrev af Søren Rasmussen (DF), Kolding/formand for Senior- og Sundhedsudvalget.

Et stort flertal i Byrådet har netop vedtaget arbejdsgrundlaget for de næste fire år.

En af de helt store udfordringer i hele Danmark, er rekruttering af personale til plejeopgaver, bl.a. til det stigende antal ældre. I arbejdsgrundlaget siges det klart og tydeligt, at den opgave vil vi løse i Kolding kommune. Vi vil igangsætte en storstilet indsats, hvor medarbejdere, ledere, ældre, pårørende og andre aktører inviteres med til at udvikle ældreplejen, så Kolding bliver den kommune, man søger til, når man vil arbejde med mennesker og gøre en forskel.

Den indstilling der sneg sig ind i dele af Byrådet i sidste periode, hvor nogen på forhånd havde givet op på rekrutteringer og stod klar med nedskæring, forringelser og robotstøvsuger, slår vi nu en pæl igennem og erstatter den usle opgivenhed med den Koldingånd der siger:

Selvfølgelig kan vi løse det i Kolding.

Nogen spørger somme tider: ”hvad Koldings DNA?” Det er når professorer, fremtidsforskere, økonomer og 97 andre kommuner siger, at man ikke kan løse en opgave, så siger vi i Kolding: ”Jo, vi skal nok vise jer hvordan man gør. Det taget vi fat på”. Se, det er Koldings DNA!

For Dansk Folkeparti kommer mennesker først, derfor glæder vi os over, at det står så klar i arbejdsgrundlaget. Det er et bærende princip, for hele arbejdet: mennesker først. Nu skal vi i gang med arbejdet og omsætte de fine ord til handling.

I Dansk Folkeparti vil vi bestræbes os på, at det sker i et bredt samarbejde, gerne med alle Byrådets partier.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: