Skip to main content

Kolding Netavis

Gør noget ud af stuen

Elo Christoffersen

Ikke alle er så privilegerede at have et rum, de kan kalde deres stue.

I hvert fald ikke i storbyer, hvor mange har et enkelt værelse at gøre godt med, og som jo derfor nødvendigvis må blive en form for soveværelse, bare med et tv.

Har du en stue, har du en unik mulighed for at møblere rummet med en masse vidt forskellige ting, siden der ikke er en seng eller et garderobeskab, der lægger beslag på pladsen.

Find drømmesofaen

Det er en selvfølge, at du får den rigtige sofa.

Har du råd til at være kræsen her, har du mange overvejelser at gøre dig. Du kan fx få dig en fin hjørnesofa med et par meters længde på begge sider, og selvom navnet lægger op til, at de stilles, hvor to vægge mødes, kan de fint stå midt i stuen, evt. med et sofabord foran og et tæppe under.

Betrækket skal være noget, du har det godt i. Er det planen, at du vil sove til middag på din sofa, er det ret vigtigt, om du kan lide at hvile med huden mod anilin- og kunstlæder eller ej. Hvis svaret er nej, er det bedre at vælge sofabetræk af blødt stof, der ofte også kan maskinvaskes.

Sådan holder du orden i stuen

Forskellige reoler og mediemøbler fortjener også en plads i stuen.

Vitrineskabe kan bruges til at udstille brugskunst eller holde styr på, hvor mange snapseglas må være i opvaskemaskinen. En skænk (der er sådan et lavt, aflangt skab med skuffer og skabslåger) er nyttig til at holde styr på tallerkener og det fine bestik, og med deres lave højde kan du få dem til at passe sømløst ind i rummet ved at stille et par billedrammer eller nogle figurer på dem.

Endeligt kan et tv-bord klart anbefales, så du ikke kommer i tvivl om, hvor fjernbetjeningen er.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: