Skip to main content

Kolding Netavis

Det er nemt at pege fingre – men svært at tage ansvar

Redaktionen
Nicolai Holmgaard Juul (SF). Privatfoto.

Læserbrev af Nicolai Holmgaard Juul (SF), Bjert / byrådskandidat.

Opråbet fra Peter Kjølhede og Co. er på mange måder positivt for Kolding. At en række virksomheder engagerer sig i byens udvikling, er kun godt. Men jeg undrer mig over den valgte strategi – en strategi, som i offentligheden peger fingre, men bag lukkede døre skitserer politik.

Sammen med flere fra SF deltog jeg i et møde med Koldings Fremtid. Her blev vi præsenteret for gruppens politiske ønsker: bedre vilkår for erhvervslivet og et mere smidigt samarbejde med kommunen. Det er vi i SF ikke uenige i – vi kan sagtens blive bedre til at være erhvervsvenlige. Mødet var konstruktivt, og vi så flere gode muligheder for samarbejde.

Stig Rossen Julekoncert 2026

Men hvis man skal tro dagspressen, var det ikke nok. Kjølhede & Co. vil have sat “et hold, der vil Kolding”. De hidtidige byrødder dur ikke, og medarbejderne i kommunen er ikke dygtige nok. Hvordan skal vi løfte i flok, hvis det er retorikken? Endelig efterspørges der et hold, som løser opgaven – men hvem er det?

Som kandidat til byrådet vil jeg gerne samarbejde med erhvervslivet – når målet er at spille hinanden gode, ikke at grave grøfter eller pege fingre.

Derfor: Tag ansvar! Peg på de kandidater, I mener bedst kan varetage Koldings fremtid. Hvis I ikke ønsker det, så peg i det mindste på, hvilke initiativer I vil samarbejde med byrådet om at realisere.

Kun sammen kan vi løfte byen. Jeg – og 121 andre kandidater – har lagt hånden på kogepladen. Vi er villige til at tage ansvaret på os. Vi har brug for jer, hvis vi skal lykkes – men hvordan vil I spille os gode?

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtag nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: