Skip to main content

Kolding Netavis

Dansk Folkeparti i Kolding har fået ny folketingskandidat

Elo Christoffersen
Per Knudsen (DF). Pressefoto.

Dansk Folkeparti i Kolding stiller med Per Knudsen som folketingskandidat.

Dansk Folkeparti i Kolding har fået ny folketingskandidat: På et opstillingsmøde på Kolding Uddannelsescenter blev Per Knudsen fra Almind valgt som Dansk Folkepartis lokale folketingskandidat. Per Knudsen, der er 59 år og selvstændig underviser i ridesport, blev placeret som nummer fire på partiets liste i Sydjyllands Storkreds. Ved kommunalvalget sidste år opnåede han et flot stemmetal og blev første suppleant for partiet.

-Det er en stor ære at få tilliden fra den lokale bestyrelse. Jeg glæder mig til at føre valgkamp og mener, der er brug for politikere med erhvervserfaring, som forstår de udfordringer, danskerne og erhvervslivet møder. Danmark trænger til en ny regering, og jeg ser frem til kampagnen, fortæller Per Knudsen i en pressemeddelelse.

SF Kolding

Viceborgmester Søren Rasmussen, der tidligere var folketingskandidat og barselsvikar i Folketinget, har valgt ikke at stille op igen. Han siger:

-Per Knudsen er et oplagt bud som lokal kandidat, der brænder for Koldings sag og kommunens udvikling. Han vil stå stærkt for vores interesser på Christiansborg.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtag nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: