Saint-Gobain-medarbejdere i blandt andet Vamdrup er blevet klogere på klimaforandringer gennem Climate Fresk.
Medarbejdere får forståelse for klimaforandringer: I løbet af 2024 og 2025 deltager størstedelen af Saint-Gobain-koncernens cirka 160.000 ansatte verden over i den tre timer lange klimaworkshop Climate Fresk. Det gælder også medarbejdere i de danske selskaber Isover, Gyproc og Weber, hvor kolleger fra alle dele af organisationen – fra ledelse til lager og produktion – får en fælles forståelse for klimaforandringer og global opvarmning.
-Byggeriet står for 30 procent af CO2-udledningerne i Danmark, og Saint-Gobain har sat sig et mål om nettonul-udledning af drivhusgasser senest i 2050. Vi arbejder løbende på at udvikle produkter og optimere vores produktion for at reducere CO2-aftrykket, men begreber som klimaforandringer og globale temperaturstigninger kan være svære at forstå, fortæller Marit Petersen, der er Marketing Communication Manager i Saint-Gobain Denmark.
Hun arbejder til dagligt på Saint-Gobain Isover i Vamdrup og er en af de uddannede facilitatorer, der har afholdt workshops for sine kollegaer.
Formålet med workshoppen er at give medarbejderne en letforståelig indsigt i årsager og konsekvenser af klimaforandringer samt inspiration til, hvordan både virksomheder og enkeltpersoner kan bidrage til en bæredygtig fremtid. Workshoppen bygger på troværdige data fra FN’s klimapanel, formidlet på en måde, som alle kan følge.
Den hurtige temperaturstigning gør indtryk
Et af de stærkeste indtryk for deltagerne har været visualiseringerne af den hurtige temperaturstigning over de seneste 100 år.
-Det er en øjenåbner, og det står klart for alle, at de hurtige og kraftige temperaturstigninger er menneskeskabte – og at vi har et ansvar for at handle, siger Marit Petersen.
Deltagerne opfordres til at komme med idéer til, hvordan CO2-aftrykket kan mindskes i både arbejdslivet og privat. Selv små tiltag tæller, som for eksempel undgåelsen af engangspaller. Alle idéer bliver samlet og præsenteret for virksomhedens ledelse inden udgangen af 2025.

Marit Petersen understreger også betydningen af at gøre en indsats som privatperson:
-Det har klimamæssig betydning, hvilke transportformer vi bruger, og hvordan vi forbruger tøj og andre ressourcer. At fastholde og reparere i stedet for at købe nyt er et godt eksempel på små ændringer, som samlet tæller.
Saint-Gobain har sat sig som globalt mål, at mindst 80 procent af medarbejderne på verdensplan skal have gennemført en Climate Fresk workshop inden udgangen af 2025. Siden projektets start er over 125.000 medarbejdere blevet uddannet og faciliteret af kolleger, bl.a. Marit Petersen, som også gerne tager sit engagement med ud i lokalsamfundet, fx skoler og foreninger i Vamdrup.
-Det giver mening at sprede budskabet som ringe i vandet. Vi løser ikke klimakrisen med det samme, men vi kan forhåbentlig vække nysgerrighed og handlelyst – på et oplyst grundlag, siger Marit Petersen.
Workshoppen varer tre timer og kombinerer kortspil, faktuelle oplæg og kreative aktiviteter, der giver deltagerne både viden og handlemuligheder. Interesserede i Vamdrup og omegn kan kontakte Marit Petersen på marit.petersen@saint-gobain.com for at arrangere et forløb.
