Læserbrev af Iben Lehmann Rasmussen (SF), Kolding/formand for Børne-, Skole- og Familieudvalget.
Tak for udfordringen, Mette. Den tager jeg gerne imod.
Jeg har brugt en del tid på at komme rundt og mødes med ledergrupperne på vores skoler og i daginstitutionerne. På mandag har jeg det sidste møde i rækken. Derudover mødes jeg løbende med de faglige organisationer, som giver mig vigtige perspektiver på medarbejdernes hverdag og arbejdsvilkår.
Det er samtaler, jeg sætter stor pris på, og som gør mig klogere. Men du har helt ret i, at der er forskel på at høre om hverdagen og selv være til stede midt i den.
Så jeg tager meget gerne en dag på gulvet i en af vores daginstitutioner. Også når der er travlt, og tingene ikke nødvendigvis går efter planen. Det er jo netop dér, man får indblik i, hvad hverdagen kræver.
Og jeg håber faktisk, at flere af mine udvalgskolleger har lyst til at gøre det samme.
For jo bedre vi kender den hverdag, vi er med til at sætte rammerne for, jo bedre er vores forudsætninger for at træffe gode beslutninger.
Så tak for opfordringen, Mette. Jeg tager den med glæde til mig.

