Lรฆserbrev af Peter Skousen (LA), byrรฅdskandidat, Kongeรฅvej 6, 6580 Vamdrup.
Venstres byrรฅdsgruppe besidder stor viden om driften af en lufthavn, da Jacob Ville (V) er bestyrelsesmedlem i Billund Lufthavn, og Freddy Christensen (V) er formand for fonden for Kolding Lufthavn.
Derfor kunne det vรฆre oplagt, at Venstre melder deres visioner for Kolding Lufthavn tydeligt ud.
Indtil videre mรฅ det antages, at Venstre stรธtter lufthavnen bรฅde รธkonomisk og moralsk. Dette samtidig med at Venstres talsmand for omrรฅdet, Birgitte Kragh, tegner en modsat linje.
รkonomisk modtager lufthavnen รฅrligt over 2.800.000 kr. i tilskud, svarende til mere end 60 % af omsรฆtningen. Hertil kommer stรธtte i form af ledelseshjรฆlp, gratis brug af kommunens grund og administrative bidrag. Disse midler bidrager til ca. 25 fuldtidsstillinger i lufthavnens virksomheder og fire fuldtidsansatte i selve lufthavnen.
Samtidig er der udfordringer med lufthavnens drift i forhold til miljรธgodkendelsen. Det er bekymrende, at Kolding Kommune som ejer gentagne gange har ladet miljรธreglerne blive overtrรฅdt uden konsekvenser.
Manglende tilsyn, naboinddragelse og prรฆcis information skaber ikke den tillid, man kunne รธnske.
Hvad angรฅr finansieringen af det nye radaranlรฆg, som Trafikstyrelsen har krรฆvet: Afventer denne investering stadig en afklaring omkring vindmรธlleprojektet i Farris?
Liberal Alliance รธnsker, at Kolding Lufthavn fortsat skal drives, men kommunen bรธr hurtigst muligt trรฆkke sig fra bรฅde ledelsen og den รธkonomiske stรธtte. Lufthavnen kan drives uden kommunens bidrag, og kommunen bรธr i stedet fokusere pรฅ tilsyn og sikre overholdelse af regler.
Hvad er Venstres vision for lufthavnens fremtid? Hvordan vil I forholde jer til brugerne, virksomhederne, naboerne og det kommunale tilskud?