Kolding Netavis

Gavlmalerier i Vamdrup og madpakkehuse i Lunderskov

Svend Erik Brodersen
Der er pรฅ denne gavl pรฅ Banegรฅrdspladsen i Vamdrup, hvor et gavlmaleri skal vรฆre med til at forskรธnne byen. Foto: Vamdrup Byforum.

Sรฅ har kommunen fordelt pengene i den sรฅkaldte Centerbypulje, hvor pengene er รธremรฆrket til forskรธnnelser i centerbyerne. Og i Vamdrup skal der blandt andet forskรธnnes med to gavlmalerier.

Der skal vรฆre รฉt maleri pรฅ gavlen af det tidligere postkontor pรฅ Banegรฅrdspladsen, og รฉt pรฅ gavlen af ejendommen i ร˜stergade 36, ved den lille rundkรธrsel ved Skovborglundvej og Industrivej, oplyser Netavisen-lokal.

Her ses gavlen i ร˜stergade, der skal forskรธnnes med gavlmalerier. Foto: SEB.

Inspirationen til de to malerier er udsprunget fra et allerede eksisterende gavlmaleri pรฅ gavlen af brandstationen i midtbyen. Og รธnsket fra byforum er, at malerierne skal udfรธres af sammen kunstner, som udfรธrte maleriet pรฅ brandstationen.

Bรฅde det tidligere posthus og ejendommen ร˜stergade 36 er i dag privatejede, men ejerne er positivt indstillet over for projekterne. Endvidere skal der plantes et 40 centimeter bredt bรฆlte af krokus centralt byen. Og en rekreative sti, der gรฅr fra Frederikkelund langs Bรธnstrup Sรธ til boligomrรฅdet Hรธjvang Nord skal opgraderes, og driften fugletรฅrnet ved Bรธstrup Sรธ skal optimeres blandt andet efter hรฆrvรฆrk.

Der skal ogsรฅ bruges midler til et indstik i det lokale kirkeblad, med blandt andet med informationer fra Vamdrup Byforum, som en slags erstatning for, at byen, efter Ugeavisen Vamdrup lukkede, ikke mere har et husstandsomdelt medie. Kirkebladet husstandsomdeles fire gange om รฅret. Projekter til i alt 480.000 kroner.

Lunderskov satser pรฅ rekreative funktioner

Lunderskov Lokalrรฅd vil med midlerne styrke omrรฅdet omkring Mรธllesรธen med rekreative funktioner som eksempelvis et madpakkehus og et opholdssted ved Drabรฆks Allรฉ, samt til opsรฆtning af tavler med kort for omrรฅdet ved Drabรฆk Mรธlle, der viser de gode stier og ruter, man kan gรฅ.

Lunderskov Lokalrรฅds รธnsker ligeledes at bruge midler fra Centerbypuljen i 2025 til en renovering af omrรฅdet foran det nuvรฆrende bibliotek.

Her รธnskes etableret to petanquebaner, samt at omrรฅdet gรธres pรฆnt. Derudover รธnskes et ogsรฅ et madpakkehus ved legepladsen. Projekter der anslรฅs samlet at koste 470.000 kroner.

I alt er i Centerbypuljen i รฅr pรฅ 1.531 millioner kroner – inklusive ubrugte fra sidste รฅr – til deling mellem de tre centerbyer i Kommunen, Vamdrup, Lunderskov og Christiansfeld, fremgรฅr det fra det kommunale udvalg Natur, Miljรธ og Klima.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel