Kolding Teaterforening viser onsdag den 23. september forestillingen De Uskrevne på Godset. En anmelderrost monolog med Mette Rønne alene på scenen.
KOLDING: Hvad er virkelighed og hvad er illusion? Det spørgsmål stiller Kolding Teaterforening skarpt, når de onsdag den 23. september viser forestillingen De Uskrevne på Godset.
Handlingen udspiller sig under en forestillingsprøve på et teater. Alt er, som det plejer at være, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer ankommer og påstår, at de er roller, som gerne vil skrives færdig.
Men kan det passe? Findes roller uden for teatret, og kan de spille sig selv på en scene? Hvad er virkeligt og hvad er illusion? Og kan man dømmes ud fra en enkelt forkert handling?
Pirandello-bearbejdning
De Uskrevne er en bearbejdning af Pirandellos berømte 6 karakterer søger en forfatter, som skabte furore, da den fik premiere, fordi den stiller spørgsmål ved både menneskets og teatrets væsen.
Mette Rønne står alene på scenen og spiller samtlige roller i forestillingen. Det har en fantastisk effekt. Sidst hun gjorde det, skrev anmelderne blandt andet: ”En masterclass i ekvilibristisk skuespilteknik og dødsens charmerende” og ”en skuespillerteknisk kraftpræstation”.
Om instruktøren Anders Brink skrev de blandt andet: ”Lynende intelligent iscenesat”.
Forestillingen “De Uskrevne” vises på Godset den 23. september klokken 19.30. Billetter kan køber her.
