Kolding Netavis

Benny Jamz fjernet fra plakaten til Grøn 2026

Elo Christoffersen
Benny Jamz. Pressefoto.

En verserende retssag er årsagen til, at Grøn har pillet Benny Jamz af plakaten.

Benny Jamz fjernet fra plakaten til Grøn 2026: Tuborg og Muskelsvindfonden, arrangørerne bag Grøn, har i dag, fredag, besluttet, at Benny Jamz ikke kommer til at optræde på Grøn Festivalen i 2026. Beslutningen sker i lyset af sangerens igangværende retssag. Arbejdet med at finde en ny artist er allerede i gang, og den nye hovednavn offentliggøres snart.

-Vi kender ikke retssagens endelige udfald, men vi har vurderet, at det er den bedste løsning for alle parter. Vi arbejder på højtryk for at finde en ny kunstner til sommerens program, som offentliggøres inden længe, fortæller indsamlingschef i Muskelsvindfonden, Theis Petersen, i en pressemeddelelse.

Grøn Festivalen, der er udsolgt, besøger otte danske byer fra den 16. til 26. juli. Alle billetter til årets festival er allerede solgt. Grøn kommer til Kolding den 17. juli.

Turnéplan 2026

  • Torsdag den 16. juli: Tårnby, Øresundsparken
  • Fredag den 17. juli: Kolding, Seest Idrætspark
  • Lørdag den 18. juli: Aarhus, Marienlystvej
  • Søndag den 19. juli: Aalborg, Trekanten
  • Torsdag den 23. juli: Esbjerg, Veldbækvej
  • Fredag den 24. juli: Odense, Dyrskuepladsen
  • Lørdag den 25. juli: Næstved, Holsted Allé
  • Søndag den 26. juli: Valby, Valbyparken
  • Registration Form

    Tilmeld dig vores nyhedsbrev

    og modtog nyheder direkte i din indbakke.

    Tagget med:
    Del denne artikel