Kolding Netavis

Aerosmith aflyser i Middelfart

Elo Christoffersen
Foto: Rock Under Broen.

Aerosmith aflyser Europaturnรฉ og det gรฅr ud over koncerten i Middelfart.

Den lรฆnge ventede koncert med Aerosmith er aflyst. Gruppen har aflyst hele Europa-turnรฉen, der den 16. juni skulle have bragt Aerosmith til Middelfart, oplyser Rock Under Broen.

Selvom Danmark i morgen, tirsdag, siger farvel til corona-restriktionerne, der har gjort det svรฆrt for kultur- og oplevelsesindustrien, har amerikanske Aerosmith besluttet at aflyse den Europatour, der skulle have sendt det berรธmte band til Middelfart.

Aerosmith er ulykkelige over situation, der skyldes den fortsatte usikkerhed med forskellige regler og restriktioner hen over Europa.

-Vi mรฅ desvรฆrre meddele, at vores Europaturnรฉ, som skulle have fundet sted i juni og juli 2022 er aflyst. Vi har lรธbende holdt รธje med den igangvรฆrende Covid-19 situation og med usikkerhed omkring rejselogistik og fortsatte restriktioner i de forskellige lande, stรฅr det desvรฆrre klart, at det ikke er muligt for os at spille vores sommerkoncerter i Europa. Vores fans helbred og sikkerhed er vores fรธrsteprioritet! Vi vender tilbage og hรฅber at se alle snart. Indtil da, pas pรฅ hinanden, og vi er virkelig kede af det, lyder det fra Aerosmith.

Et chok for alle

Det er et chok for alle omkring Rock Under Broen, der har stรฅet for planlรฆgningen, og den kommende kรฆmpekoncert, og det berรธrer alle involverede dybt.

-Vi er utrolig kede af det. Vi modtog meldingen kort fรธr middag i dag, og mรฅ offentliggรธre det nu til aften. Det kommer som et chok. Vi har naturligvis forstรฅelse for den sundhedskrise, der har hรฆrget hele verden, men ogsรฅ at den er pรฅ retur, og sรฆrligt i Europa ser ud til at udfases som samfundskritisk sygdom, derfor er det ekstremt รฆrgerligt, at vi ikke kan byde velkommen til Aerosmith til sommer, siger Bent Frandsen fra Rock Under Broen.

Et stort antal mennesker har hjulpet, stรธttet og gjort det muligt at fรฅ Aerosmith til Danmark. Og pรฅ trods af chokket vil holdet bag Rock Under Broen kรฆmpe videre for at fรฅ de store navne til egnen:

-Fรธrst og fremmest sรฅ vil jeg gerne sige tak til de mange mennesker, der har knoklet for, at dette overhovedet blev muligt. Det gรฆlder frivillige, sponsorer, organisationer, foreninger og kommune. Derfor gรธr det ogsรฅ ondt, at det ikke bliver til noget alligevel. Vi har brugt mange mรฅneder, dage, uger og timer pรฅ at gรธre koncerten med Aerosmith til den stรธrste koncert i Middelfart nogensinde. Sรฅ jeg er virkelig ked af det, men der er altsรฅ ikke noget at gรธre.
Vi vil naturligvis arbejde videre pรฅ fortsat at give hele omrรฅdet, ja Danmark store koncertoplevelser under broen, sรฅ det er absolut ikke sidste gang, at vi vil komme med store nyheder, slutter Bent Frandsen.

Alle billetholdere vil blive kontaktet af billetudbyderne i den kommende tid med refundering af billetter.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Del denne artikel