Kolding Netavis

Smedefirmaer fusionerer: Her er det nye navn

Elo Christoffersen
Foto: ptdh/Pixabay (Modelfoto)

Lรธrdag trรฆder fusionen i kraft.

De to mindre smedevirksomheder i Kolding, Anker Stรฅlindustri ApS og Barsรธe Schou Smede og Maskinvรฆrksted A/S fusionerer. Det nye navn bliver Kolding Stรฅlindustri A/S. Sammenlรฆgning trรฆder i kraft lรธrdag den 1. juli.

Det er to velkonsoliderede firmaer, som begge havde plus pรฅ bundlinjen i det seneste regnskabsรฅr 2022, som nu gรฅr sammen.

De to virksomheder producerer blandt andet stรฅltrapper, gelรฆndere, lรฅger, stรฅlaltaner plus forskellige bygningskonstruktioner og stรธrre industriprojekter, hvor stรฅl indgรฅr i projekterne.

Tog initiativ til fusionen

Initiativet til sammenlรฆgningen blev taget af Niels Jacobsen, som hidtil har vรฆret ejer af Barsรธe Schou Smede og Maskinvรฆrksted sammen med sin kompagnon, Morten Collin Nielsen. Morten Collin Nielsen besluttede sig for at trรฆde ud af ejerskabet af virksomheden, som har til huse i Smedegade i Koldings sydlige industrikvarter.

For Niels Jacobsen blev det anledning til at tage kontakt til hans kollega, Flemming Poulsen, som ejer Anker Stรฅlindustri, som ligger i nabolaget pรฅ Vรฆrkstedvej, ligeledes i det sydlige industrikvarter i Kolding.

-I luftlinje ligger vi 300 meter fra hinanden. Vi er langt hen ad vejen to identiske virksomheder, og efter en rรฆkke gode snakke er vi enige om, at det kan give en rรฆkke synergieffekter, at vi lรฆgger de to virksomheder sammen. Vi bibeholder de to nuvรฆrende firmaadresser, men pรฅ sigt er det planen, at vi finder en fรฆlles samlet firmaadresse, fortรฆller Flemming Poulsen i en pressemeddelelse.

Medarbejderstaben bibeholdes

Begge virksomheder beskรฆftiger pรฅ nuvรฆrende tidspunkt hver otte medarbejdere inklusive ejerne og fusionen betyder ikke, at det medarbejdertal reduceres. Pรฅ lรฆngere sigt tvรฆrtimod.

-Vi fรฅr en stรธrre kapacitet, og vi vil kunne byde ind pรฅ stรธrre vedligeholdelses og industriopgaver. Samtidig fรฅr vi flere ressourcer til de administrative opgaver med blandt andet dokumentation og kvalitetssikring. Pรฅ de omrรฅder satser vi pรฅ, at fusionen giver os nogle ekstra ressourcer, fortรฆller Niels Jacobsen.

I det nye firma, Kolding Stรฅlindustri A/S bliver Niels Jacobsen manden med ansvaret for produktion og montage, mens Flemming Poulsen, fรฅr ansvaret for den administrative del af virksomheden.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel