Udlever aldrig dine NemID-oplysninger, opfordrer politiet.
Opkaldet virkede ellers meget trovรฆrdigt.
En ung mand ringede i denne uge til en รฆldre kvinde i Sรธnderjylland og udgav sig for at vรฆre fra hendes teleselskab, oplyser Syd- & Sรธnderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
“Tele-medarbejderenโ kunne fortรฆlle, at kriminelle netop havde hacket sig ind pรฅ kvindens telefon โ og at de nu havde adgang til betalingsoplysningerne.
Det var derfor vigtigt, at hun hurtigt kom i kontakt med sin bank. Men det kunne โTele-medarbejderenโ klare ved at stille om. โTele-medarbejderenโ var nu blevet โBank-medarbejderโ og overbeviste borgeren om, at hun skulle udlevere sine NemID-oplysninger, sรฅ bankkontiene kunne blive spรฆrret.
Fรฅ minutter efter var kvindens konto blevet 365.000 kroner fattigere. Og hรฆndelsen er efterfรธlgende anmeldt til Syd- og Sรธnderjyllands Politi, der efterforsker sagen.
Flere sager
Sagen er desvรฆrre ikke enestรฅende. Og Syd- og Sรธnderjyllands Politi modtager i รธjeblikket flere henvendelser fra borgere, der har vรฆret udsat for lignende bedragerier, hvor kriminelle har lokket NemID- og kontooplysninger ud af dem.
– Der er helt klart tale om udspekulerede telefonopkald, der umiddelbart virker meget trovรฆrdige. Vi har for eksempel oplevet, at de kriminelle har udgivet sig for at vรฆre politimand eller for at vรฆre fra en anden myndighed, hvor de understregede, at de havde akut brug for oplysningerne. I andre tilfรฆlde har de brugt rigtige politifolks navne, pรฅpeger vicepolitiinspektรธr Chr. รstergรฅrd fra Syd- og Sรธnderjyllands Politis Forebyggelsesenhed.
Oplys aldrig NemID-koder
Han understreger samtidig, at hverken banker, politi eller andre myndigheder vil bede om at fรฅ udleveret NemID adgangskode, NemID engangskoder og kontonumre.
– Det er yderst vigtigt at bevare sin kritiske sans. De kriminelle spiller pรฅ, at de lyder myndige og overbevisende, nรฅr de udgiver sig for at vรฆre fra banken, politiet, skattemyndighederne eller skifteretten. Men uanset hvor overbevisende de lyder, sรฅ vil en rigtig betjent og en rigtig bankrรฅdgiver aldrig bede om at fรฅ udleveret personlige oplysninger pรฅ denne mรฅde. Sรฅ tro ikke pรฅ dem og udlever aldrig oplysningerne, fremhรฆver Chr. รstergรฅrd.
Fukopkald kan – som altid – opleves over hele landet i en eller anden afskygning.