Kolding Netavis

Lokal designer bag kjole til hofbal

Elo Christoffersen
Foto: Justian Kunz.

Justian Kunz havde designet kjolen, som DFs Karina Adsbรธl bar til hofballet hos dronningen.

Dronning Margrethe afholdt onsdag aften hofbal forย Regeringen, Folketinget og Europa-Parlamentets danske medlemmer. Kronprinsesse Mary, prins Joachim og prinsesse Marie samt prinsesse Benedikte deltog ogsรฅ.

Blandt lokale folketingsmedlemmer deltog blandt andet Christian Rabjerg Madsen (S) og Karina Adsbรธl (DF).

Karina Adsbรธl var ifรธrt en aftenkjole kreeret af Koldings lokale designer Justian Kunz – en kjole, som designeren har brugt det sidste halve รฅr pรฅ at kreere.

–ย Kjolen har vรฆret en meget spรฆndende projekt at arbejde med, selvom det har vรฆret en meget lang proces. Min idรฉ var at kjolen skulle reprรฆsentere mere end bare en kjole. Og det er den bestemt kommet til, siger Justian Kunz i en pressemeddelelse.

Kjolen er lavet i de nationale farver, og hรฅndmalet samt broderet med markblomster, sรฅ er kjolen en moderne national dragt.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Del denne artikel