Veterantog Vest er rykket ind i remisen i Lunderskov. Det er på lejebasis.
Igen liv i den gamle remise: Der er igen kommet liv i den togremise ved Lunderskov Banegård efter Sydjyllands Veterantog opgav at køre med dampveterantog. Men dog ikke så meget liv som tidligere, skriver Netavisen Lokal.
Det er Veterantog Vest, der er rykket ind i remisen på lejebasis. Men det er faktisk kun sket af nød. Det skyldes, at klubben med sit veterantog, blev tvunget til at forlade den hidtidige base i Bramming, fordi veterantogets lokomotiv ikke er udstyret med det isenkram, der er nødvendigt for at køre på strækningen Esbjerg-Bramming-Lunderskov efter indførelsen af et nyt digitalt signalsystem.
Berømt vogn
Det der nu står i remisen i Lunderskov, tilhørende Veterantog Vest, omfatter et tidligere DSB diesellokomotiv, MT 152, bygget hos Frichs i Aahus i 1952, samt to gamle DSB-personvogne. Den ene er den berømte vogn, som politiet brugte til den uheldige udflugt i den populære danske film, ”Olsenbanden på Sporet”, som jo nok mange bekendt endte så brat i en af bryggeriets Carlsbergs haller.
Opholdet i Lunderskov for Veterantog Vest, er, som det ser ud i øjeblikket nok kun midlertidigt. Banedanmark planlægger nemlig også digitalisering af signalsystemet på strækningen, Fredericia-Lunderskov-Padborg til 2027. Og så kan der heller ikke mere køre veterantog ud fra Lunderskov.
