Lรธrdag var der gymnastikopvisning i Vonsild. Og hallen var fyldt til sidste plads.
Der var lรธrdag gymnastikopvisning i Vonsild, hvor alle hold i Vonsild Gymnastikforening skulle vise, hvad de har arbejdet pรฅ i denne sรฆson.
Inden gymnastikopvisningen gik i gang blev flere trรฆnere hรฆdret for deres jubilรฆer i foreningen samt en enkelt trรฆner, der skal videre pรฅ uddannelse i en anden by og derfor nu stopper i Vonsild Gymnastikforening.
Kristian Bonde mindet
Desuden blev Kristian Bonde – ogsรฅ kendt som “Bonde” i Vonsild Gymnastikforening – mindet efter han 16. marts pludseligt dรธde. Han havde 50 รฅrs jubilรฆum som instruktรธr i den lokale gymnastikforening. Der blev holdt et halvt minuts stilhed.
Herefter var der gymnastik – blandt andet med Turbo-plus, Rytmeholdet, puslinge, Turbo-mix og krudtugler. Desuden var der to gรฆstehold: RytmeQuinder og DGI Sydรธstjylland Junior Midt.
Se billederne รธverst i artiklen…