Kolding Netavis

Flextrafik igen igen

Karsten Fogde (SF). Privatfoto.

Lรฆserbrev afย Karstenย Fogdeย (SF), medlem af Regionrรฅdet, Villestofte Skovgyde 146, 5210 Odense NV.

Nu er den gal med flextrafik igen, igen.

I JydskeVestkysten har man igennem den seneste tid kunnet lรฆse om, at patienter, der transporteres med Flextrafik udsรฆttes for angstfyldt og sรฆrdeles grรฆnseoverskridende adfรฆrd. Eksempler om at flexchauffรธren ser fodbold pรฅ tablet under kรธrslen, at chauffรธren spรธrger om borgeren er god til โ€at sutte den afโ€, chauffรธrer der tigger om penge og en chauffรธr der opsรธger borgeren efterfรธlgende med tilbud om rygmassage og sex โ€“ og sรฅdan kunne jeg fortsรฆtte med eksempler, der er hundredvis af dem.

Jeg fรธler mig som regionsrรฅdsmedlem simpelthen magteslรธs, da jeg gentagne gange har pรฅtalt det uholdbare i, at vi som region reelt accepterer disse forhold. Vi bruger hvert รฅr ca. 265Mio. kr. pรฅ den siddende patientbefordring/Flextrafik โ€“ og sรฅ mรฅ vi som minimum forvente, at patienter kan bruge Flextrafik uden at skulle vรฆre bange og utrygge. Desvรฆrre ved jeg fra utallige henvendelser fra borgere, at de ofte ikke tรธr klage over disse ubehagelige oplevelser. Men jeg mener, at vi mรฅ sikre, at hvis der sker sรฅdanne hรฆndelser, at borgeren sรฅ fรฅr langt mere hjรฆlp til at bearbejde oplevelsen og evt. anmelde episoden til politiet.

Bรฆgeret mรฅ vรฆre mere end fyldt nu, mit er, og jeg kan da ikke forestille mig, at mine politiske kollegaer, som sidder i bestyrelsen for Sydtrafik, der stรฅr for Flextrafik, at de ikke reagerer pรฅ de seneste afslรธringer.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *