Kolding Netavis

Dropper omstridt spareforslag: Nu er aktiviteterne reddet

Ejnar Hansen (t.h.),formand for Aktivitetscentret i Lunderskov, er sikket nu en glad mand. Foto. sebro-press.

Spareforslaget er skrinlagt.

Det bliver ikke med stemmer fra Socialdemokratiet og SF der gennemfรธres en ellers foreslรฅet spareplan over for de รฆldre i Kolding Kommune, som kunne betyde lukning af aktivitetscentret Midtgรฅrden i Kolding og aktivitetscentrene i Vamdrup, Christiansfeld og Lunderskov, skriver Fรฆllesavisen.

Det synes, at stรฅ fast efter et mรธde forleden i Seniorudvalget, hvor et fremsat omstridt sparekatalog var til behandling, hvor ogsรฅ DF meldte sig modstander af forslaget. Og udmeldingen skulle betyde, at de รฆldre nu kan รฅnde lettet op.

Udmeldingen betyder dog ikke, at senioromrรฅdet slipper for forandringer. Byrรฅdet har nemlig pรฅlagt Seniorudvalget at finde besparelser pรฅ budgettet for ikke mindre end 9,2 millioner kroner gennem effektiviseringer og besparelser.

Seniorudvalget besluttede der for pรฅ de seneste mรธde, at udsรฆtte viderebehandlingen af spareforslagene i kataloget til nรฆste ordinรฆre mรธde.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Del denne artikel