Sent torsdag eftermiddag gik der ild i den ene ende af en lagerhal.
Det helt store opbud af brandbiler kunne ses køre til Stålvej i Kolding. Klokken 17.14 torsdag eftermiddag indløb der en alarm om brand i en lagerhal hos Ragn Sells.
En sort tyk røg kunne ses stige op fra den ene ende af lagerhallen. På et tidspunkt kunne der ses flammer, men det fik brandvæsnet dog hurtigt slået ned, så det igen kun var røg.
Hvad der er gået ild i vil Sydøstjyllands Politi endnu ikke gisne om:
-De materialer der er inde i bygningen gør, at vi ikke kommer derind lige med det samme. Nu skal branden først helt slukkes. Så må vi senere finde brandårsagen, fortæller vagtchef Halfdan Kramer til Kolding Netavis.
Forud station Kolding var der kaldt assistance fra blandt andet Jels, Vamdrup, Lunderskov og Fredericia.
Slukningsarbejdet var fortsat i gang, da netavisen ved 19-tiden forlod stedet.
Ragn Sells Danmark er en af Danmarks største operatører inden for indsamling og behandling af affald til genanvendelse. I Kolding er det blandt andet pap, papir, plast og elektronikskrot.
Se billederne øverst i artiklen…