Ved en storstilet konkurrence i Lokomotivvรฆrkstedet i Kรธbenhavn kรฆmpede landets bedste kokke- og tjenerelever om titlen som landets bedste inden for deres fag. To tjenerelever fra Hansenberg i Kolding, Denice Gjerdrum og Amanda Bodholdt, formรฅede at lรธbe med sejren.
Efter mรฅneders intens trรฆning kunne de to elever fra Hansenberg endelig indkassere titlen som Danmarksmestre, kendt som ร rets Tjenerelev, under konkurrencen i Kรธbenhavn. Tilbage pรฅ skolen dagen efter blev de hyldet af deres medstuderende i undervisningsrestauranten.
En prรฆstation i sรฆrklasse
Denice Gjerdrum og Amanda Bodholdt udmรฆrkede sig ved ร rets Tjenerelev ved at opnรฅ topresultater i service, samarbejde og personlig fremtoning. Deres perfekte indsats blev belรธnnet med en specialpris for den bedste baristaprรฆstation.
Med titlen fรธlger et rejsegavekort pรฅ 10.000 kroner til hver af vinderne, men destinationen for rejsen er endnu ikke besluttet. De to tjenerelever forbereder sig ogsรฅ pรฅ at reprรฆsentere Danmark ved De Nordiske Mesterskaber i Silkeborg i april 2025.
Selvom Hansenberg’s kokkeelever ikke placerede sig pรฅ podiet under konkurrencen, vandt de en vigtig pris inden for faget. Restaurantchef Marc Thejl Hansen, der tidligere er uddannet tjener fra Hansenberg, opnรฅede en flot andenplads under konkurrencen.
Se billederne รธverst i artiklen…