Kolding Netavis

Danmarks bedste holdkammerat er fra Kolding

Elo Christoffersen
Trods sin unge alder tager Jana et stort ansvar for det sociale liv i foreningen. Pressefoto.

Hun bliver hรฆdret lรธrdag aften ved det store DR sportsshow.

I en konkurrence med 140 indstillinger, har 12-รฅrige Jana Uqqar fra Kolding Taekwondo Klub Sil’la vundet prisen som ร…rets Holdkammerat. Hun modtager bรฅde et synligt bevis og en pengeprรฆmie pรฅ 50.000 kroner til holdet ved Sport 2024 i Herning.

-Jeg kan slet ikke tro det! Jeg er helt overvรฆldet og har stadig svรฆrt ved at forstรฅ, at jeg har vundet. Jeg har bare altid prรธvet at vรฆre der for mine trรฆningskammerater og bidrage til den gode stemning. Jeg kan ikke beskrive, hvor meget det betyder for mig. Jeg vil gerne dele denne pris med alle i klubben, for uden jer ville det ikke vรฆre muligt, fortรฆller Jana Uqqar i en pressemeddelelse.

Juryen lagde sรฆrlig vรฆgt pรฅ Jana’s bidrag til et godt trรฆningsmiljรธ, hvor det er rart for alle at vรฆre. Prisen er en del af DIF’s ‘ร…rets Holdkammerat’ initiativ, stรธttet af A.P. Mรธller Fonden Fremtidens Idrรฆt for Bรธrn og Unge. To andre finalister var ogsรฅ nomineret til prisen, inklusive 10-รฅrige Mikkel Wiggers og 15-รฅrige Silas Junker.

Jana Uqqar vil blive hรฆdret sammen med de andre finalister ved DR’s store sportsshow Sport 24 i Herning den 4. januar. Showet kan ses pรฅ DR1 fra klokken 21.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Del denne artikel