Sommervarmen ligger over Danmark og uanset hvilket kรฆledyr du har, er det vigtigt at tage ekstra hensyn nรฅr temperaturen stiger. Alt lige fra skygge til et badebassin kan hjรฆlpe dyrene med at holde de hรธje temperaturer ud.
De varmere temperaturer er ikke lige gode for alle. Kรฆledyrene lider under sommervarmen, og derfor opfordrer Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse til, at man tager sine forbehold og sรธrger for afkรธling af familiemedlemmerne med pels eller fjer.
-Det giver bรฅde afkรธling og leg hjemme i haven, hvis hunden kan soppe i et badebassin. Desuden kan hunde ogsรฅ blive solbrรฆndt, og hos nogle hunderacer skal der bruges solcreme pรฅ รธrer, nรฆse og andre steder med tynd pels eller direkte bar hud. En anden mulighed er at blande hundens foder med vand og fryse det til is i passende blokke, som bรฅde kan vรฆre en hyggelig aktivitet for hunden, men ogsรฅ kรธle den, nรฅr den slikker pรฅ isen, fortรฆller Jens Jokumsen i en pressemeddelelse.
Dyreejere gรธr klogt i at undgรฅ aktiviteter midt pรฅ dagen, hvor temperaturen er hรธjest og underlag som asfalt er brรฆndende varme. Aktiviteterne bรธr vรฆre om morgenen eller om aftenen, sรฅ temperaturen er faldet.
Skab skyggehygge for dit kรฆledyr
For alle kรฆledyr gรฆlder det, at der altid skal sรธrges for fri adgang til rigeligt skygge. Det gรฆlder bรฅde for hunde og katte, men ogsรฅ kaniner, marsvin og andre dyr, der holdes pรฅ begrรฆnset plads.
-Kaniner, marsvin og andre dyr pรฅ begrรฆnset plads kan netop fรฅ problemer om sommeren, da de ikke altid har mulighed for at sรธge skygge Det gรฆlder ogsรฅ tamfugle sรฅsom undulater. Undulater viser at de har det varmt, ved at sidde med รฅbent nรฆb og holde vingerne ud fra kroppen. Hvis man skal kรธle sine fugle, kan en vandforstรธver vรฆre en god lรธsning, hvis fuglene er trygge ved det. Den kan bruges til fjer, ben og fรธdder pรฅ fuglen, siger Jens Jokumsen.
Det er vigtigt at vรฆre opmรฆrksom pรฅ, at solen bevรฆger sig meget i lรธbet af en dag. Sรฅ det kan godt vรฆre, at du har efterladt din kanin eller marsvin i skyggen, men i lรธbet af en dag har skyggen nรฅet at rykke sig en hel del, og sรฅ er dyret i farer.
Derfor er det vigtigt at forsyne lรธbegรฅrde med et halvtag, parasoller eller lignende, sรฅ dyrene altid kan komme i skygge, fรฅ afkรธling og have adgang til masser af frisk vand.
De fem forholdsregler
โข 1. Altid adgang til skygge i form af halvtag, parasol el.lign.
โข 2. Altid adgang til masser af frisk vand.
โข 3. Undgรฅ gรฅtur med hunden midt pรฅ dagen.
โข 4. Badebassin til hunden.
โข 5. Solcreme, hvis kรฆledyret har tynd pels eller bar hud nogle steder.
Kilde: Dyrenes Beskyttelse