Kolding Netavis

Koranloven handler om meget andet end ytringsfrihed

Elo Christoffersen
Karina Adsbรธl (DD). Foto: Marie Hald.

Lรฆserbrev af Karina Adsbรธl, MFโ€™er, Danmarksdemokraterne (DD), Koldingvej 17, 6580 Vamdrup.

I sommer havde udenrigsminister Lars Lรธkke Rasmussen en telefonsamtale med den islamiske organisation OIC, og efter den samtale meldte Lรธkke samme aften ud, at regeringen ville sรฆtte ind over for koranafbrรฆndinger.

I samtalen mellem Lars Lรธkke og generalsekretรฆren for OIC, Hissein Brahim Taha, forklarede den danske udenrigsminister ifรธlge OIC, at Danmarks regering fordรธmmer โ€fornรฆrmelsen af den hellige koranโ€.

Samtidig skulle Lars Lรธkke ifรธlge OIC have understreget, at den danske regering er โ€ivrigโ€ efter at opretholde venskabsrelationer og samarbejde med medlemslandene i Den Islamiske Samarbejdsorganisation.

Lad mig slรฅ helt fast: Det er ikke islamiske medlemslande, der skal diktere vores lovgivning!

Alligevel fremfรธrer regeringen igen og igen, at koranloven handler om Danmarks sikkerhed. Men sandheden er jo, at truslerne ikke forsvinder af den grund. De har vรฆret der siden Muhammedkrisen, og de forsvinder ikke ved dette knรฆfald for voldsmandens veto.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel