Efterspรธrgslen pรฅ lejeboliger i Kolding er stor, og derfor har Byrรฅdet afsat 30 mio. kr. i budgettet til nye almene boligprojekter de nรฆste รฅr, hvoraf en stor del placeres i kommunens center- og landsbyer.
Boligbehovet vokser i Kolding, ikke mindst for nye lejeboliger. Derfor har Kommunen efterlyst forslag og idรฉer fra boligorganisationerne til nye boligbyggerier. Ud fra de indkomne forslag har Plan-, Bolig- og Miljรธudvalget besluttet at arbejde videre med fem projektforslag, der vil give ca. 75-80 nye almene boliger. De fem forslag er placeret i Vamdrup, Almind, Christiansfeld og Kolding.
– Kolding er en populรฆr tilflytterkommune, og det er ingen hemmelighed, at vi dรฅrligt nok kan fรธlge med efterspรธrgslen. Vi har fรฅet rigtig mange gode forslag fra boligorganisationerne til nye projekter forskellige steder i kommunen og det glรฆder mig, at vi nu kan udpege de boligprojekter, som vi gรฅr videre med i de kommende รฅr. Det betyder, at vi kan udvide vores boligtilbud, sรฅ de passer til mange forskellige livsfaser og med en stor geografisk spredning, fortรฆller formand for Plan-, Bolig- og Miljรธudvalget, Birgitte Kragh, i en pressemeddelelse.
Ud over de fem projekter har Plan-, Bolig- og Miljรธudvalget รธremรฆrket midler til ca. 60-65 nye boliger i kommunens landsbyer og Kolding bymidte. Hvor de prรฆcist skal placeres, beslutter udvalget i lรธbet af nรฆste รฅr.
Almene boliger i Marina City
Der er ogsรฅ planer om at bygge almene boliger i den nye bydel i Kolding, Marina City.
Byrรฅdet har tidligere tilkendegivet, at omkring 25 procent af ca. 400 boliger i Marina City skal opfรธres som almene boliger og Plan-, Bolig- og Miljรธudvalget peger pรฅ, at AAB/Bovia skal stรฅ for byggeriet. I alt har byrรฅdet รธremรฆrket midler i budgettet som grundkapital til 100 almene boliger i den nye bydel.