Kolding Netavis

Investorer er vilde med Kolding

Elo Christoffersen

Private investorer og pensionskasser har i den grad fรฅet รธje pรฅ Kolding. Lige nu er der boligbyggerier i gang eller i udbud for 4,3 milliarder kroner.

Der er travlt pรฅ de forskellige byggepladser, og kranerne over Kolding taler deres tydelige sprog. I รธjeblikket skyder det ene boligprojekt efter det andet op, skriver Kolding Kommune i en pressemeddelelse.

I de seneste รฅr er markederne i de stรธrste byer blevet mรฆttet, og investorerne kigger nu mod rentable markeder, hvor der er befolkningstilvรฆkst, samtidig med at der er mangel pรฅ boliger. I Kolding er dรฉt netop tilfรฆldet, og derfor er de store spillere nu i gang med opkรธb af jord.

– Vi oplever en stigende interesse fra investorer, som sรธger efter egnede sites, hvor priserne stadig matcher, hvad markedet er villig til at betale. Og her kommer Kolding ind i billedet โ€“ hvor bรฅde pris og efterspรธrgsel matcher hinanden, siger Brian Holmer, Ejendomskonsulent i Strategisk Vรฆkst, som er en nyere afdeling i Kolding Kommune, der skal hjรฆlpe og tiltrรฆkke investorer.

Brug for 1800 boliger

I Kolding bliver der ifรธlge en analyse fra Exometric i lรธbet af de kommende รฅr brug for 1800 boliger. Og analysen peger desuden pรฅ, at Kolding er et godt sted at investere. Det mรฆrkes ogsรฅ pรฅ interessen for at blive en del af det kommende Marina City, som bliver en helt ny havnebydel ved Marina Syd.

Inden lรฆnge kommer ogsรฅ en meget attraktiv grund ved Kolding ร… til salg. Der er tale om et 30.000 kvadratmeter stort areal ved Riberdyb og Holmsminde, som udbydes til investorer, der vil integrere omrรฅdet med resten af Koldings bymidte. ร…en snor sig gennem omrรฅdet og inddragelse af รฅen i de kommende projekter vejer tungt. Der er tale om en sjรฆlden grund, da den ligger centralt i byen tรฆt pรฅ banegรฅrd, busstation, campusomrรฅde og gรฅgaderne.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel