Kolding Netavis

Skattestop

Elo Christoffersen

Lรฆserbrev af Tobias Jรธrgensen (V), byrรฅdsmedlem, Fovsletvej 21, 6580 Vamdrup.

Hvad koster det at bosรฆtte sig i Kolding kommune? For meget mener nogen, det er jeg faktisk enig i.

Hvis man som borger eller virksomhed bosรฆtter sig i Kolding kommune, mener jeg at man som minimum skal kende udgiftsniveauet.

Venstre kรฆmper normalt for at fรฅ skatten ned, derfor kรฆmper jeg fortsat for som minimum at lave et skattestop, og pรฅ sigt ogsรฅ at fรฅ skatten ned, ligesom dรฆkningsafgiften ogsรฅ bรธr udfases, for at tiltrรฆkke flere nye virksomheder.

Vi er placeret lige i et smรธrhul, hvor der er kort til alt, lรฆkker natur, fremragende kultur og plads til udvikling.

Kolding har potentialet til at vรฆre tilflytterkommune nummer 1 i hele regionen. Det potentiale vil jeg meget gerne have, at vi dyrker og bliver endnu bedre til at udnytte. Blandt andet ved at lade nuvรฆrende og kommende indbyggere kende prisen pรฅ grisen, (og den er desvรฆrre ikke ret god lige nu).

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel
Ingen kommentarer

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krรฆvede felter er markeret med *