Lรฆserbrev af Filip Bekic Bladt (S), formand for Socialdemokratiet i Kolding og kommende byrรฅdsmedlem, Anne-Mariesvej 15, 6000 Kolding.
Jeg kan forstรฅ, at Venstre og Annette Juhl ikke vil have naturnationalpark (NNP) i Stenderup Skovene og vil have byrรฅdet til at sige nej pรฅ det fรธrste mรธde.
Et flertal i Folketinget รธnsker at sikre mere biodiversitet i Danmark. Et af vรฆrktรธjerne er etablering af naturnationalparker.
Et enigt byrรฅd i Kolding Kommune kom med en indstilling til netop NNP i Stenderup Skovene, sรฅ Annette Juhl รธnsker at bremse en demokratisk proces, for vi aner ikke, hvad vi siger nej til, fรธr vi fรฅr et udspil fra Naturstyrelsen.
Det virker ogsรฅ lidt underligt, at vi som kommunal myndighed pรฅ forhรฅnd skal sige nej til en anden myndigheds mulige planer. Her vรฆlger jeg at respektere ejendomsretten og vente med at kommentere, til der ligger et konkret udspil i forhold til form og indhold.
Jeg er rigtig รฆrgerlig over, at det her er blevet en debat, om man er for eller imod hegn. For sandheden er, at der endnu ikke er kommet et udspil, som vi kan forholde os til, og derfor synes jeg, det er meget mรฆrkeligt, at vi pรฅ dette meget tynde grundlag skal trรฆkke os ud af NNP.
Min holdning er ogsรฅ, at arealet i Stenderup skovene er for smรฅt til at blive hegnet ind, men heldigvis kan man jo gรธre meget andet for at hรธjne biodiversiteten.
Jeg har en klar forventning om, at kommunen og borgerne bliver inddraget mere i de konkrete tiltag. Det har miljรธministeren ogsรฅ tilkendegivet over for mig. For det er enormt vigtigt med lokal forankring,
Men sandheden er ogsรฅ, at vi stรฅr i en kรฆmpe biodiversitetskrise, og det stรฅr rigtig skidt til i Kolding Kommune ogsรฅ. Derfor har vi et ansvar, nรฅr det kommer til mere vild natur og overlevelsen af sjรฆldne dyre- og plantearter.
Men jeg vil gerne rรฆkke hรฅnden ud til samarbejde, sรฅ vi gรธr det, der giver bedst mening for os.
Stenderup Skovene er udpeget til urรธrt skov, hvilket vil fรฅ betydning for driften af skovene. Der ligger noget godt produktionsskov, som vi ikke skal pille ved, og der er faktisk ogsรฅ indhegnede omrรฅder i forvejen, som fungere ganske fint. Lad os ikke modarbejde noget, vi ikke ved hvad er.
Lad os i stedet prรธve konstruktivt at samarbejde om fรฆlles lรธsninger, sรฅ vi kan tage stilling til om det er en god eller dรฅrlig ide.