Kolding Netavis

SF Kolding: -Vi har en fantastisk naturarv

Elo Christoffersen
Kandidaterne fra venstre forrest: Poul Erik Nรธrregรฅrd - Gitte Johnsen, Chr. Feld. - Marianne Vejen Jespersen - Mette Tolstrup Ringstrรธm Andersen - Jรธrn Chemnitz Ismail Abdullah - Ole Rosendal Damborg - Susanne Stenstrop Thorsen - Villy Sรธvndal -Erik Dyg Sรธrensen - Iben Lehmann Rasmussen - Hans Holmer - Nanett Myllerup Jensen, Vamdrup. Privatfoto.

Vi er blevet efterladt en fantastisk naturarv, som vi er forpligtet til at passe pรฅ. Det er SFยดs byrรฅdskandidater enige om.

Kandidaterne var samlet i den virkelige verden, vรฆk fra skรฆrm og videomรธder.

Solen skinnede, da kandidaterne mรธdte nytestede til et weekendtrรฆf udenfor.

Der var masser af politisk snak og visioner for, hvilken Kolding Kommune Villy Sรธvndal bliver borgmester for. Men der var ogsรฅ tid til fรฆllessang, fรฆllesfoto, og en gรฅtur, oplyser valgkoordinator Margit Vestbjerg i en pressemeddelelse.

Kolding Kommune er begunstiget af en smuk beliggenhed og en flot natur. Derfor udnyttede kandidaterne opholdet ved Skibelund til at besigtige Solkรฆr Enge og tale om, hvad man bรธr gรธre i forhold til en strategi for at forbedre miljรธ og biodiversitet i lignende lavbundsomrรฅder.

Ved at udtage lavbundsjorder fra landbrugsdrift bidrager kommunen til sikring af biodiversitet, reduktion af kvรฆlstofudvaskning og lavere udledning af drivhusgasser.

รˆn af kandidaternes visioner er, at Kolding kommune gรฅr foran i sรฅdanne projekter. Derfor er kandidaterne yderst tilfredse med, at SFยดs byrรฅdsgruppe i den seneste budgetrevision fik forhandlet resurser pรฅ plads til at kortlรฆgge lavbundsomrรฅder, der kan indgรฅ i strategien.

Kandidaterne ser frem til at mรธde borgerne. De brรฆnder for at komme i dialog om udviklingen i Kolding kommune.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Sรฅ fรฅr du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel