Kolding Netavis

Prinsesse Marie deltager i åbning af udstilling med Koldinghus-gobeliner i Paris

Elo Christoffersen
Tal R. Mænd der falder af heste, 2020-25. Gobelin, uld og hør, 3 x 6 m @Sophie Zénon for Den Kongelige Samling.

Et imponerende kunstprojekt er nu blevet realiseret med 15 nye gobeliner skabt af fire danske samtidskunstnere til Koldinghus’ historiske sale.

Værkerne vil blive udstillet på Grand Palais i Paris under udstillingen “Tapisseries royales: Savoir-faire français et tapisseries contemporaines danoises”, som åbner den 10. juni.

Det bemærkelsesværdige projekt blev muliggjort af en donation fra Ny Carlsbergfondet i forbindelse med Koldinghus’ 750-års jubilæum i 2018. Kunstnerne, herunder Kirstine Roepstorff, Alexander Tovborg, Tal R og Bjørn Nørgaard, har ladet sig inspirere af slottets dramatiske historie til at skabe disse gobeliner.

Gobelinerne er blevet vævet på de traditionsrige franske væverier Les Manufactures de Beauvais et des Gobelins, og de repræsenterer en unik fusion af historisk og nutidig kunsthåndværk. Gobelinerne, som Kongeparret var med til at klippe ned på det historiske gobelinværksted Les Manufacture des Gobelins i Paris i forbindelse med statsbesøget 1. april, installeres som en samlet serie på 16 gobeliner endeligt på Koldinghus i 2028, når Roepstorffs gobelin er vævet helt færdig.

Udstillingen er et samarbejde mellem Den Kongelige Samling, Grand Palais og Mobilier national med støtte fra Ny Carlsbergfondet, og den har til formål at forene historien med nutiden gennem kunstnerisk udfoldelse på et internationalt plan.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev. Så får du nyheder direkte i din indbakke.

Vi spammer ikke!

Tagget med:
Del denne artikel