Skip to main content

Kolding Netavis

Mindehøjtidelighed for 12 omkomne søfolk og to fiskere

Elo Christoffersen
Her er det fra indvielsen af mindetavlen i 2020. Privatfoto (Arkivfoto)

Mindehøjtideligheden foregår den 6. juni på Havnekontoret i Kolding.

Mindehøjtidelighed for 12 omkomne søfolk og to fiskere: Den 6. juni 2026, på 82-års dagen for den allieredes landgang i Normandiet i 1944, afholder Kolding Sømandsforening og Kolding Marineforening og Kolding Havn en mindehøjtidelighed med kranselægning ved mindetavlen på Havnekontoret i Kolding.

Mindetavlen for 12 omkomne søfolk og to fiskere fra Kolding og omegn, der omkom under krigen, blev afsløret i 2020 af Kolding Sømandsforening, Kolding Havn og formanden for Kolding Havn, Tobias Jørgensen.

Straks fra starten af Anden Verdenskrig 1. september 1939 blev danske søfolk påvirket af krigens gru. Da Danmark blev besat den 9. april 1940 valgte omkring 6.300 danske søfolk med stor beslutsomhed, mod og offervilje at sejle for de allierede i kamp mod nazismen.

Andre 6.000 søfolk sejlede i hjemmeflåden, hvor de med baggrund af samarbejdspolitikken udførte mange pligtrejser for at holde det danske samfund kørende. Der er i følge Kolding Sømandsforening kendskab til i hvert fald seks søfolk fra Kolding, der sejlede under krigen og overlevede krigens strabadser.

Det er maskinassistent Frio Schwaner, letmatros Peter Nygård Knudsen, jungmand og senere havnemester i Kolding Poul Klaaborg, maskinmester Vagn Hansen, donkeymand Gregers Nielsen og motormand Roger Jørgensen.

Registration Form

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

og modtog nyheder direkte i din indbakke.

TAGGET: