Fredag var der forårsfest for borgere med funktionsnedsættelse. Og Kandis skabte som altid en fest for deltagerne.
Kandis skabte en fest til forårsfesten: For femte gang arrangerede Kolding Kommune forårsfest for borgere i Region Syddanmark, der har funktionsnedsættelse.
Og traditionen tro var et af de optrædene bands det populære dansktoporkester, Kandis. Og med Johnny Hansen i spidsen, kom der rigtig gang i festen i AL Sydbank Arena i Kolding. Her var der omkring 350 deltagere.
Koncerten startede med det kendte hit “En lille ring af guld”. Og så serverede Kandis ellers en perlerække af hits og det fik festdeltagerne til både at synge med og danse. Jo – en sand fest i Kolding.
Og sædvanen tro bød Johnny Hansen også i år deltagere op på scenen. Og det var i år med temaet “Zumba”. Kandis har tradition for hvert år, at udgive en sang med en aktuel titel og dette var således en af de sange i rækken af disse sange.
Årets program bød udover Kandis på både borgerbands og Abba Gold.
Festivalen samler mennesker med funktionsnedsættelser. Sammen fester de, danser og synger med på musikken. Det er et mindeværdigt og meningsfyldt fællesskab, der byder på både nye og gamle venner.
Se billederne øverst i artiklen…























